Jaki kompresor wybrać?

 

kompresor sprężarka Kaiser
Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, czym różni się kompresor od sprężarki, po co stosować filtry do kompresora i co to jest osuszacz, to dobrze trafiłeś. W tym artykule opisujemy rodzaje kompresorów, wyjaśniamy czy sprężarka i kompresor jest tym samym urządzeniem oraz opisujemy najważniejsze komponenty stosowane w tych urządzeniach.


Kompresor czy sprężarka?

Chcąc wytłumaczyć czym jest kompresor należy najpierw wyjaśnić pojęcie sprężarki. Sprężarka to urządzenie, którego używa się do zwiększenia gęstości,  wymuszenia przepływu, podwyższenia temperatury oraz ciśnienia powietrza lub dowolnej mieszaniny gazów. Sprężarki to bardzo powszechne urządzenia. Znajdują szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle jak i w gospodarstwie domowym. Urządzenia te, możemy podzielić ze względu na stosunek sprężania powietrza (powietrze na wylocie do powietrza na wlocie), na wentylatory, dmuchawy i kompresory. Zarówno wentylatory jak i dmuchawy, dają stosunkowo niskie ciśnienie wylotowe względem ciśnienia wlotowego gazu. Kompresory to sprężarki dające duże ciśnienie wylotowe.
__________________________________________________________________________________

Kompresory, jak i same sprężarki, mają bardzo szerokie zastosowanie. Poniżej wymienimy kilka przykładów stosowania takich urządzeń.

Branża motoryzacyjna

Sprężone powietrze stosowane jest w robotach pneumatycznych budujących samochody, w piaskowaniu, lakierowaniu oraz wulkanizacji.

Branża spożywcza

W przemyśle spożywczym jest wiele zastosowań takiego sprężonego powietrza. Podstawą będzie transport produktów czy półproduktów, gdzie określone są bardzo sterylne normy higieniczne. Sprężone powietrze stosowane jest również bezpośrednio podczas produkcji żywności np. jest bezpośrednio wtłaczane w lody, służy do schładzania pieczywa czy czekolady. Sprężarki mają również szerokie zastosowanie w procesie pakowania produktów. Należy pamiętać, że stosując tego rodzaju urządzenia w przemyśle spożywczym, korzysta się ze specjalnych rodzajów filtrów, a takie powietrze jest zawsze bezolejowe i jałowe.

Branża chemiczna

Podczas tworzenia proszków, granulatów, w transporcie pneumatycznym, pomiarach, sterowaniu i regulacji a także we wszystkich strefach zagrożenia wybuchem.

Przemysł farmaceutyczny

Sprężone powietrze jest stosowane bezpośrednio w procesie produkcji tabletek, tworzenia proszku, prasowaniu czy kapsułkowaniu, a także transporcie i pakowaniu.

Branża medyczna

Szeroko stosowane jest również w laboratoriach, gabinetach lekarskich i dentystycznych, a także w branży wellness i fitness.

Przemysł elektroniczny

Montaż i czyszczenie elementów podzespołów komputerów, w urządzeniach kontrolnych, stepperach litograficznych, prowadnicach liniowych.

Branża metalurgiczna

Podczas produkcji stali, przy obróbce zarówno wstępnej jak i w późniejszych etapach. Stosowane w cięciu i spawaniu metali metodą laserową.

Budowa maszyn

W tej branży sprężone powietrze stosuje się jako energie napędową, do chłodzenia i ogrzewania podczas produkcji. Takie powietrze znajdzie zastosowanie również w druku 3D.

_________________________________________________________________________________

 

Kompresory to urządzenia z których można korzystać we wszelkich gałęziach przemysłu. Warto jednak pamiętać, że tak wszechstronne urządzenia spotykane są nie tylko w przemyśle czy profesjonalnych warsztatach, ale również w zaciszu przydomowych garaży, używane do drobnych prac stolarskich, czy choćby napompowania piłki.

Bardzo często stosuje się zamiennie określenia kompresor oraz sprężarka, jednak należy pamiętać, że nie każda sprężarka to kompresor. 

Jakie są rodzaje kompresorów?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów oraz modeli kompresorów. Pragniemy przytoczyć kilka podstawowych podziałów kompresorów.

Jednym z podstawowych podziałów jest podział ze względu na budowę kompresora. Podział ten możemy podzielić na dwie grupy – kompresory wyporowe i przepływowe. Te pierwsze to kompresory, które zwiększają ciśnienie poprzez zasysanie i tłoczenie pewnej objętości gazu. Do tej grupy zaliczymy m.in. kompresory tłokowe, śrubowe czy membranowe. W kompresorach tłokowych powietrze zostaje tłoczone za pomocą tłoku – należy pamiętać, że taki kompresor nie nadaje się do pracy ciągłej. Firma Gudepol wychodzi naprzeciw szerokim potrzebom rynku tworząc serie kompresorów tłokowych GD, GDC oraz GDV – dla profesjonalistów oraz serie HD i HDVT – dla przemysłu. Sprężarki z serii GD to głównie mniejsze i średnie sprężarki tłokowe z napędem pasowanym np. GD 28-100-270 lub GD 38-200-475. Warto zauważyć, że największe modele nie posiadają kółek (GD 70-500-1210). W serii GD znajdują się również sprężarki pionowe takie jak GD 59-270-650, czy GD 60-270-830. Najważniejszą cechą wspólną dla serii HD jest żeliwna, wolnoobrotowa  pompa sprężarki, zapewniająca wysoką wydajność oraz przystosowanie do obciążeń przemysłowych. Przykładami takich kompresorów będą HD 75/270/900 oraz HD 100/500/1200.

Kompresory śrubowe są coraz chętniej używane. Sprężenie gazu w takim urządzeniu, spowodowane jest zmniejszaniem się przestrzeni pomiędzy dwoma śrubami. Cicha praca to w zasadzie jedna z podstawowych cech takiego urządzenia. Wielu producentów posiada w swojej ofercie linie sprężarek z różnorodnymi parametrami. Linie danych produktów są stale unowocześniane. Doskonałym przykładem będzie tutaj firma Gudepol, która wypuściła na rynek serie HIT GD-HIT5/10/270VT i SMART. Seria HIT charakteryzuje się elektronicznym panelem kontrolnym z możliwością programowania, zwartą kompaktową obudową oraz zabudową dodatkowo wyciszającą pracę sprężarki. Warto przyjrzeć się modelowi GD-HIT5/10/270VT. posiadającemu bardzo dobrą wydajność w stosunku do natężenia hałasu. Wszystkie kompresory z tej serii dostępne są zarówno jako niezależne urządzenia, jak również z możliwością zabudowy na zbiorniku wraz osuszaczem. Sprężarki śrubowe serii SMART dostępne są w wersjach SMART np. GD-SMART7,5/13, GD-SMART15/10, oraz SMART VT np. SMART 7,5/270/VT, GD-SMART11/08/500VT.

Wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia źródła energii elektrycznej można stosować kompresory tłokowe z silnikiem spalinowym wysokoprężnym lub benzynowym. Te urządzenia są zwykle stosowane w budownictwie i we wszelkich pracach w terenie.

Działanie kompresorów przepływowych opiera się na przepływie powietrza w postaci strumienia. Elementem sprężającym powietrze będzie tutaj wirnik, powodujący powstanie podciśnienia z zasysanego powietrza. Takich kompresorów używamy, gdy potrzebujemy dużego natężenia przepływu w danej instalacji. Przykładami będą sprężarki osiowe, diagonalne, promieniowe czy wirowe.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na podział kompresorów jest użycie oleju. Możemy wyróżnić kompresory bezolejowe oraz olejowe. Kompresory z pierwszej grupy wyposażone są w tłoki o bardzo niskim współczynniku tarcia, niewymagające użycia oleju. Jakość sprężonego powietrza wytwarzanego przez taki kompresor jest znacznie lepsza niż w kompresorach olejowych. Przede wszystkim powietrze nie jest zanieczyszczone olejem. Takie kompresory stosowane są m.in. w urządzeniach stomatologicznych, przemyśle farmaceutycznym czy chemicznym. Są to zwykle urządzenia mniejszych rozmiarów, często mobilne. Niestety, są one mniej wytrzymałe od kompresorów olejowych, szczególnie przy dużym nakładzie pracy. Model HDO-20/90/300/230 posiada silnik elektryczny oraz możliwość dodatkowego wyciszenia. To dosyć istotne w przypadku pracy na halach produkcyjnych.
Kompresory olejowe, są to takie kompresory w których w celu zredukowania tarcia o tłok stosuje się olej. Niewielka ilość oleju przenika do sprężonego powietrza. Wpływa to na zmniejszenie możliwości zastosowania. Trzeba pamiętać, że zazwyczaj są to modele większe i cięższe niż te bezolejowe. Ich ogromną zaletą jest bardzo duża wydajność. Często stosowane są w różnych warsztatach czy przemyśle, tam gdzie minimalne zanieczyszczenie olejem nie ma większego wpływu.

Należy pamiętać, że poza kompresorem na rynku dostępne jest wiele różnego rodzaju urządzeń uzdatniających sprężone powietrze, kompatybilnych z wieloma modelami kompresorów.

Filtry do kompresora
Aby zapewnić wysoką jakość sprężonego powietrza oraz długą żywotność sprężarki, należy zadbać o odpowiednie komponenty dobrane do modelu sprężarki. Ważnym aspektem jest dobór właściwych filtrów. Jak wiadomo, zasysane powietrze może zawierać bardzo dużo zanieczyszczeń takich jak cząsteczki kurzu, pyłu czy wilgoci Filtracja to podstawowy proces uzdatniający sprężone powietrze.

Filtry do kompresorów różnią się wieloma parametrami. Szczególną uwagę należy zwrócić na wielkość oraz typ przyłącza, rodzaj spustu, warunki panujące w miejscu pracy urządzenia, zakres filtracji, ciśnienie i natężenie przepływu powietrza. Wiele firm oferuje szeroki wachlarz filtrów dostosowanych do odpowiednich branż.

Te urządzenia możemy również podzielić na rodzaje ze względu na sposób montażu. Filtry wstępne stosowane są w pierwszym etapie filtracji powietrza. Odpowiadają za blokowanie zanieczyszczeń, znajdujących się w przepływającym przez nie powietrzu. Zatrzymują głównie cząsteczki stałe np. pył, kurz, krople oleju. Zapewniają tym ochronę kompresora czy sprężarki, narzędzi pneumatycznych oraz produktu końcowego. W kolejnych etapach filtrowane są drobne cząstki stałe oraz olejowe. Do tego procesu stosujemy filtry o wiele bardziej dokładniejsze – końcowe. Sprężarki niejednokrotnie stosowane są w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmakologicznym, gdzie jakość powietrza wychodzącego ze sprężarki ma ogromne znaczenie. W takich procesach stosuje się filtry z węglem aktywnym, które usuwają zapach i opary oleju.

Osuszacze do kompresora

 

Wilgoć stanowi stałe zagrożenie dla pracy sprężarek. Prowadzi do korozji osprzętu, może powodować zamarzanie zewnętrznych przewodów prowadząc do awarii całej instalacji. Również w wielu dziedzinach przemysłu stosowane jest suche sprężone powietrze. Aby usunąć niechcianą wilgoć ze sprężonego powietrza, stosuje się osuszacze.

Głównymi z kryteriami wyboru rodzaju osuszacza jest norma ISO 8573-1 oraz wydajność danego kompresora. Wybierając właściwe urządzenie warto zwrócić uwagę na ciśnieniowy punkt rosy oraz objętościowe natężenie przepływu powietrza. Należy również pamiętać, że urządzenia te mogą pracować określonej temperaturze sprężonego powietrza oraz otoczenia.

Obecnie najbardziej dostępne są trzy rodzaje osuszaczy – chłodnicze, adsorpcyjne oraz membranowe. Osuszacze chłodnicze inaczej ziębnicze lub kondensacyjne to najpopularniejsze urządzenia stosowane w systemach sprężonego powietrza. Wykorzystana jest w nich najbardziej ekonomiczna metoda osuszania – ze schładzanego powietrza wytrąca się wilgoć.
Na drugim miejscu co do częstości stosowania w przemyśle, znajdują się osuszacze adsorpcyjne. Stosowane są głównie przy dużych ciśnieniach oraz przepływach właściwych. Przepływające przez nie powietrze osuszane jest przez absorbent. Po danym cyklu substancja absorbująca poddawana jest regeneracji poprzez przepuszczanie przez zbiornik osuszonego powietrza. Takie rozwiązanie wymaga zastosowania dwóch naprzemiennie działających zbiorników. Oznacza to, że takie osuszacze wymagają więcej miejsca. Takie osuszacze również wymagają dobrych filtrów szczególnie olejowych.
Ostatnim z wymienionych w tym artykule rodzajów osuszaczy są osuszacze membranowe. Osuszają sprężone powietrze za pomocą wysoko selektywnych membran. Ważną informacją jest to, że te osuszacze wymagają bardzo dokładnych filtrów na wlocie.

Osuszacz sprężonego powietrza zapobiega szkodliwemu wpływowi wody na funkcjonowanie instalacji. Korzystając z tego komponentu możemy uniknąć serwisowania elementów instalacji czy nawet przerwania procesu produkcji.

Jak wybrać kompresor?

Przede wszystkim kompresor, jak każde urządzenie, należy dobrać biorąc pod uwagę przeznaczenie urządzenia. Kompresory to nie tylko urządzenia które świetnie sprawdzą się w warsztacie samochodowym czy wulkanizacyjnym. To urządzenia, które możemy spotkać w wielu różnych rodzajach przemysłu np. w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym, farmaceutycznym a nawet spożywczym. Szeroki wachlarz zastosowań wpływa na dużą popularność i różnorodność tego produktu.

Na rynku dostępne są modele z różną pojemnością zbiornika na sprężone powietrze. Do użytku domowego wystarczają kompresory o pojemności 250-300l. Wydajność również jest ważnym parametrem. W specjalistycznych warsztatach spotykane są kompresory o wydajności około 500l/min. Nie należy zapominać o poborze mocy tego urządzenia, który często zależny jest od maksymalnego ciśnienia jakie można uzyskać. Poziom hałasu czy wymiary urządzenia wraz z dodatkowymi komponentami są również istotne. W mniejszych warsztatach ważna jest również mobilność kompresora – niektóre modele wyposażone są w kółka i rączkę, co zapewnia łatwe przenoszenie.

Na podjęcie właściwej decyzji, wpływ ma wiele czynników m. in. potrzebne ciśnienie, rozmiar urządzenia i jego mobilność, rodzaj oraz czas pracy, a także możliwość doboru właściwych dodatkowych komponentów. Szeroka gama produktów ułatwia nam dobór właściwych urządzeń wraz z wszelkimi niezbędnymi uzdatniaczami. Jeśli wciąż nie masz pewności jakiego produktu potrzebujesz zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z radością pomogą w wyborze.